Jak se "vyrábí" Kamzík | IS Produkce

cs
Všechny novinky

Jak se "vyrábí" Kamzík

Home Novinky Jak se "vyrábí" Ka...
Pro spot CEMIO Kamzík bylo potřeba vyrobit v počítači realistického kamzíka, který by mohl skákat po skalách a mluvit.
Proces výroby počítačového modelu zvířete pro 3d animaci se skládal z několika fází. Jakmile byl odsouhlasen vzhled zvířete, začal nejdříve modelář v 3d programu vytvářet realistický model kamzíka. Aby měl dostatek referencí, dodali jsme mu desítky různých fotek kamzíků v různých úhlech pohledu. Modelář musel také studovat anatomii zvířete z dostupných zdrojů, aby správně vymodeloval svaly. Model prošel mnoha úpravami až nakonec vypadal uspokojivě a měl všechny technické parametry pro animaci.

Další fáze bylo texturování a přidávání srsti, kterému se odborně říká „grooming“. Textury jsou potřeba pro barevný povrch modelu, který by jinak zůstal šedý a také dodávají menší detaily.
Po dokončení modelu se zároveň začalo pracovat na rigování kamzíka. To je proces vytváření systému pro animátory, kterému se říká rig. Každá postavička ve 3d animaci tento systém potřebuje, aby se mohla hýbat. To platilo i pro kamzíka, ale v jeho případě musel rigger vytvořit jeste svalový systém, aby se model realisticky deformoval behěm pohybu v různých pózách. Dále bylo nutné připravit kontrolky pro pusu a oči kamzíka, protože tento v reklamě mluví. Pokud bychom řekli, že přinutit skutečného kamzíka aby doskákal po přesné cestě až ke kameře kde zaujme danou pózu je velmi obtížné, pak mluvení už by určitě bylo za hranicí jeho možností. I zde nám opět dobře posloužila realistická počítačová loutka.

Nakonec přišla na řadu animace kamzíka a jeho převod do finální podoby, tedy renderování a kompozice kde se k němu přidalo pozadí skalnatých hor a v popředí samozřejmě obal výrobku.
Pro celý tým, který stál za výrobou tohoto spotu to byla skvělá zkušenost a nemůžeme se dočkat kdy se pustíme do výroby další postavičky.
A výsledek?

Další novinky